вторник, 15 октября 2013 г.

Закарпаття: Традиції відзначення Дня пам’яті померлих

З середини жовтня закарпатські базари заповнюються ароматами хвої – починається масовий продаж ялинових (живих чи штучних) вінків, квітів – переважно білих хризантем, свічок, лампадок. Закарпатці готуються до Дня пам’яті померлих, який відзначають 1 листопада. В цей день ідуть на цвинтарі до рідних могил, а облаштовують їх, як правило, ще напередодні. 
Закарпаття: Традиції відзначення Дня пам’яті померлих1 листопада – День всіх святих у західних християн. Саме у цей день Західна Церква поминає всіх спочилих – адже саме поняття "всі святі" означає, що в цей день іменини мають носії всіх імен. І далі весь листопад у римсько-католицькій церкві після Св. Меси моляться за покійних, чиї імена вірники пишуть на листочках.
На Закарпатті та на Галичині це свято перейняли і вірні Східних Церков – як греко-католики, так і православні. Причому на Закарпатті цей день оголошується, як правило, місцевим вихідним, і навіть у радянські часи, не змігши перемогти давню традицію, влада хотіла було її очолити – формували колони з учнів шкіл, які йшли на кладовища, де покладали квіти до могил загиблих воїнів, а вже потім кожен ішов на "свої" могили. І день тоді називався "пам'яті загиблих воїнів і померлих родичів"...
До речі, на Закарпатті не відзначають гробків, чи Проводів, на другий після Великодня тиждень, як це роблять в інших областях України. Але родинами йдуть на кладовища 1 листопада, або – в деяких місцевостях – в першу суботу листопада. В останньому випадку, напевне, під впливом осіннього поминального дня в православному календарі, що відзначається в суботу напередодні дня св. Димитрія (8 листопада). Там же, на цвинтарях, у цей день правляться заупокійні Служби Божі.
І ще один факт. У цей день – 1 листопада – греко- та римо-католики Закарпаття поминають єпископа Теодора Ромжу, вбитого радянською владою і беатифікованого у 2001 році Папою Іваном Павлом ІІ під час його візиту до Львова.
Володимир Пукіш,

Комментариев нет:

Отправка комментария